21. novembar 2017. – Tim povodom Balkanska grupa predstavila je izveštaj Zajednica srpskih opština: Razumevanje konfliktnih stavova između Albanaca i Srba. 21. novembar 2017. Balkanska grupa za istraživanje politika (BPRG) u saradnji sa NVO AKTIV bila je domaćin okruglog stola na temu “Odnosi između Kosova i Srbije, uticaj ovih odnosa na kosovske Srbe i sprovođenje sporazuma”. Bivši zvaničnici kosovske vlade, srpski članovi parlamenta, političari sa severa Kosova, mediji, kao i predstavnici civilnog društva učestvovali su i doprineli raspravama za okruglim stolom. Izveštaj Balkanske grupe „Srpska Zajednica: Razumevanje konfliktnih stavova Albanaca i Srba” predstavlja razlike u načinu na koji Albanci i Srbi gledaju na ciljeve Zajednice. Za albansku zajednicu kao fundamentalno pitanje suvereniteta i državnosti. Za Srbe sa severa Kosova kao oruđe za očuvanje nacionalnog identiteta. U izveštaju se otkriva da u zajednicama ne postoji razumevanje za brige onih drugih, i to je centralna prepreka za formiranje Zajednice.
Naim Rašiti, izvršni direktor Grupe za balkansku politiku, izjavio je da izveštaj pokazuje da Srbi i Albanci imaju vrlo različitu percepciju dijaloga između Beograda i Prištine, i stoga, inverzno percipiraju Zajednicu srpskih opština. Rašiti je istakao da predstavnici obe strane treba da učine više da to objasne svojim građanima. Rašiti je takođe naglasio nedostatak transparentnosti i potrebu za većim učešćem civilnog društva i građana u okruglim stolovima i samim tim u dijalogu. On je naglasio potrebu za mapom puta koja bi ispunila potrebe srpske zajednice i Kosova.
Igor Simić, iz Srpske liste, naglasio je značaj Zajednice srpskih opština za srpsku zajednicu. „Zajednica za Srbe na Kosovu predstavlja suštinu Briselskog sporazuma jer je to direktno vezano za njihove živote”, rekao je Simić. On je naglasio da je prošlo 1682 dana bez osnivanja Zajednice srpskih opština i da će srpski predstavnici u kosovskim institucijama učiniti sve što je u njihovoj moći za uspostavljanje ZSO. On je dalje naglasio da je pozitivna strana dijaloga da su incidenti smanjeni.
Bajram Gecaj, bivši zamenik ministra lokalne samouprave, rekao je da bi ova zajednica trebalo da bude napravljena u skladu sa Ustavom Kosova, dodajući da je prethodna vlada pozvala predstavnike kosovskih Srba da razgovaraju o modulima osnivanja zajednice u skladu sa ustavom, ali Srbi nisu odgovorili. On je ponovio da ZSO nije ostao suspendovan zbog unutrašnje političke krize, već zbog nedostatka usklađenosti između kosovskih i srpskih predstavnika. On je rekao da je osnova odnosa između Kosova i Srbije nedostatak priznavanja ovih drugih prema novoj realnosti Kosova.
Mediji, organizacije civilnog društva i drugi učesnici su imali priliku da diskutuju i komentarišu tu temu sa govornicima panela, slažući se da je povećana harmonizacija između predstavnika kosovskih Albanaca i Srba ključna za poboljšanje izgleda za punu integraciju.
Izveštaj Balkanske grupe “Udruženje Srba: Razumevanje konfliktnih stavova Albanaca i Srba” privuklo je interesovanje široke lepeze aktera, lokalnih i međunarodnih, u boljem razumevanju zabrinutosti i mišljenja svih strana u dijalogu, sporazumima i posebno u pogledu sporazuma o Udruženju opština sa većinskim srpskim stanovništvom. Pročitajte rezime i kompletan izveštaj klikom ovde. Ovaj projekat je podržan sredstvima Kosovske fondacije za otvoreno društvo (KFOS) i vladama Finske i Norveške. Okrugli sto je organizovan u saradnji sa NVO AKTIV. Održan je u Građanskom energetskom centru u severnoj Mitrovici, koji finansira KFOS. Balkanska grupa ima dugu i neuporedivu ekspertizu o odnosima Kosova i Srbije, integraciji u zajednicu i drugim regionalnim pitanjima.
Za više izveštaja i informacija o okruglom stolu, molimo vas da posetite linkove ispod: