Grupa za Balkan je organizovala drugu obuku na temu “Mladi u Politici 2020”

20-23 novembar 2020 – Grupa za Balkan je organizovala drugu rundu obuka, deo obrazovnog programa za “Mlade u politici”. Ova obuka je organizovana kao nastavak prve sesije obuke koja je održana septembra 2020. Godine. Prva grupa učesnika je imala jedinstvenu mogućnost za sticanje dodatnog znanja i sposobnosti putem novih modula o Dobrom upravljanju i vladavini zakona, Zdravstvenoj i socijalnoj politici, Integrisanju u EU, Sredstvima za zagovaranje za učestvovanje mladih i Uticaju Covid-19 na mlade.

Dalje su učesnici angažovani u interaktivnim aktivnostima za razvoj sposobnosti u ciklusu politika, konceptiranju i širenju informacija o politikama i pregovaranju i simuliranju dijaloga.

Kao deo cilja projekta, Grupa za Balkan je na virtuelan način sakupila članove omladinskih foruma iz svih političnih partija aktuelnog zakonodavstva u Skupštini Kosova putem jedne intenzivne, višednevne obuke sa interaktivnim predavanjima i radom u grupama.

Studenti su se angažovali u analitičkim debatama o pitanjima Dobre vladavine i Vladavine zakona. Određivanjem temelja dobre vladavine i vladavine zakona, u prvom modulu je od učesnika traženo da se angažuju u vezi definisanja ravnopravnosti, diskriminisanja i prava. Osim predavanja o glavnim načelima dobre vladavine i vladavine zakona i njihove vrednosti u kosovskom kontekstu, učesnici su bili u mogućnosti da steknu pragmatsko razumevanje donošenja odluka osnovanih na dokazima putem praktičnih primera ciklusa donošenja politika.

Obuka je podstakla strukturisanu raspravu o naučenim akademskom i praktičnom znanju i zatražila je od učesnika da rade u različitim grupama kako bi rešavali pragmatične probleme različitih politika.

U toku modula zdravstvene politike, učesnici su se upoznali sa međunarodnim i domaćim standardima koji su vezani za zdravstvenu negu putem analize uporednih standarda određenih od strane Svetske Zdravstvene Organizacije (SZO). Kako bi se učesnicima obezbedilo praktičnije iskustvo o zdravstvenoj politici, oni su obavešteni o osnovnim načelima i pristupima kako bi izradili izveštaje politika čiji je cilj analiziranje različitih trendova.

Na kraju, učesnicima je predstavljen jedan potpun pregled usmeren ka procesu integrisanja u EU. Modul je pružio zdravu empirijsku analizu sveobuhvatnih sporazuma EU, dinamiku i odnose glavnih institucija EU i Procesa Udruženja i Stabilizacije (SAP). Pošto su se učesnici opremili glavnim konceptima i mehanizmima procesa integrisanja u EU, od njih je zatraženo da koriste svoje novostečeno znanje u jednom simuliranom dijalogu koristeći sposobnosti pregovaranja.

Osim tri sveobuhvatna modula, misija OSCE-a je takođe pozvala dva predavača kako bi učesnicima pružili bolju raspravu u vezi praktičnih implikacija pitanja o kojima su diskutovali. Jedna od razrađenih tema je bilo angažovanje mladih u toku Covid-19, dakle, kako je uticalo na mlade? Mogućnosti mladih u toku Covid-19 i primeri praksi iz celog sveta. Diskusija je održana na interaktivan način gde su na kraju studenti održali grupne prezentacije.

Program obuke „Mladi u politici“ je deo višeslojnog projekta „Unapređenje Institucija Kosova, Demokratizacija i Regionalna Saradnja“. Obrazovni program želi da mladim pojedincima i članovima političkih partija ne celom Kosovu pruži šansu za razvijanje sposobnosti kako bi im pomogli da pređu najkritičnije prepreke u svojim karijerama.

Projekat je finansiran od strane Kraljevske Ambasade Norveške u Prištini.



Qamil Hoxha street ob. no. 29
appartment no. 7,
Prishtina
10000, Kosovo


Opening Hours:

Mon – Fri: 09:00  – 17:00

 

Connect with us:

[custom-twitter-feeds feed=1]