6. decembra 2019. – Za zaključak prve grupe programa obrazovanja mladi u politici, Balkanska grupa je organizovala studijsku posetu u dve ključne javne institucije koje su direktno uključene u ciklus izrade politika na Kosovu. Lokalna studijska poseta zamišljena je da mladim učesnicima omogući bolje razumevanje procesa politika, blisko se angažujući u radu javnih institucija. Mladi učesnici su imali jedinstvenu priliku da se sastanu sa civilnim službenicima koji su direktno uključeni u proces izrade politika.
Lokalna studijska poseta omogućila je polaznicima da se direktno angažuju u razgovorima sa dve ključne javne institucije: Kancelarijom za dobro upravljanje (KDU) u Kancelariji premijera Republike Kosovo i Nacionalnom kancelarijom za reviziju (NKR).
U KDU, direktor Habit Hajredini je upoznao polaznike sa mandatom kancelarije, kao i pružio lični uvid iz svog višedecenijskog iskustva radeći kao civilni službenik u Vladi Kosova. Pored toga, g. Hajredini je predstavio ključne korake koji stoje pred Kosovom u reformi dobre uprave na Kosovu i ciklus politika koje su u temelju istih. Učesnici su potom imali priliku da
direktoru postave razna pitanja vezana za njegov svakodnevni rad. Pitanja su dovela do plodonosne diskusije o konceptualizaciji vladinih strategija i njihovom uticaju u donošenje odluka.
Druga poseta – NKR – omogućila je mladim učesnicima da steknu bolji uvid u proces koji je često nejasan za širu javnost: reviziju javnih institucija. Generalni revizor g. Besnik Osmani i njegov tim pripremili su detaljnu prezentaciju o ulozi NKR, kao i o tome kako funkcioniše proces revizije javnih institucija. Pored toga, generalni revizor je ispitao odnos između NKR i nadzora koji pruža Skupština Kosova. Nakon prezentacije, mladi učesnici mogli su da postave dodatna pitanja generalnom revizoru o ličnim iskustvima u rukovođenju institucijom i svakodnevnim izazovima sa kojima se suočava u vršenju svog mandata.
Za kraj dana, Balkanska grupa je planirala neformalni prijem sa Njegovom ekscelencijom g. Jensom Erikom Grøndahlom, ambasadorom Kraljevine Norveške u Republici Kosovo. Mladi učesnici su se s velikim uzbuđenjem sastali sa ambasadorom i bili puni želje da podele svoja lična iskustva iz njihovog političkog angažmana. Neformalni prijem bio je jedinstvena prilika za mlade učesnike da razgovaraju sa ambasadorom, ali istovremeno i prilika da ambasador nauči više o percepcijama kosovske omladine o politici.
Komponenta „Mladi u politici“ deo je projekta „Unapređenje kosovskih institucija, demokratizacija i regionalna saradnja“ koji čini više stubova. Programom obuke o politici koji organizuje Balkanska grupa nastoji se da se mladim pojedincima i članovima političkih stranaka širom Kosova pruži šansa da razviju praktičan alat koji će im pomoći da prevaziđu neke od najkritičnijih prepreka u njihovom napredovanju u karijeri. Projekat finansira Ambasada Kraljevine Norveške u Prištini.